All filters
Nature has so many ways to astonish everyone around you and getting such natural inspiration we curate these sensational pieces of jewellery with 0.68 carat diamonds encrusted in 18K gold. These diamond studs are designed in a circular pattern with petals falling and artistically studded with shining diamonds in them.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000646855 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 4.4 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.68 carat
|
| Gold Value | ₹48,704(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹56,265 |
| Making Charge | ₹10,241 |
| GST (3%) | ₹3,457 |
| Total Price | ₹1,18,667 |