All filters
This classy diamond ring is designed with utmost precision and a myriad of sparkling diamonds render it a royal touch. Every diamond in this rose gold diamond ring is quite prominent and can easily capture the attention of everyone surrounding you. This diamond ring has a trend-setting intricate design which will help you boost your appeal every time you slide it down your finger.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000642275 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.64 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.45 carat
|
| Gold Value | ₹29,223(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹37,208 |
| Making Charge | ₹5,611 |
| GST (3%) | ₹2,162 |
| Total Price | ₹74,204 |