All filters
Since a flower has the power to capture feelings in a special way, the appeal of these floral-inspired diamond studs can never be ignored. The sparkling 0.08 carat diamond in the midst of the 14K rose gold floral motif will make you feel beautiful, precious and unbreakable. The abstract pattern of the three petals offers a dramatic and energetic boost every time you flaunt it.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000584221 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.2 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.08 carat
|
| Gold Value | ₹18,995(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹6,353 |
| Making Charge | ₹4,776 |
| GST (3%) | ₹904 |
| Total Price | ₹31,028 |