All filters
The right jewellery can brighten up your day, just like this unique piece of diamond studs which have a water droplet design embedded with glazing 0.29 carat diamonds in 14K gold. Wear them at celebrations with a dress or sari of your choice.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000597948 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.14 g
|
| Diamond Quality | GH-VS |
| Diamond Weight | 0.29 carat
|
| Gold Value | ₹27,111(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹28,277 |
| Making Charge | ₹7,566 |
| GST (3%) | ₹1,889 |
| Total Price | ₹64,843 |