All filters
These 0.1 carat diamond drop earrings resembling an inverted floral bud are crafted in 18K gold to enchant onlookers. This is the right piece of earrings to take your office dressing to the next level.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000658249 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.1 g
|
| Diamond Quality | JK-SI |
| Diamond Weight | 0.11 carat
|
| Gold Value | ₹12,176(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹6,050 |
| Making Charge | ₹3,928 |
| GST (3%) | ₹665 |
| Total Price | ₹22,819 |