All filters
Forever be in that sparkling state of mind by sliding down this 0.47 carat men diamond ring on your finger. The stylish rectangular pattern encrusted with diamonds will suit your dashing personality and the touch of rhodium polish in 18K gold will add to your zest.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DGR-D000621504 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 5.83 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.52 carat
|
| Gold Value | ₹64,533(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹42,653 |
| Making Charge | ₹11,461 |
| GST (3%) | ₹3,560 |
| Total Price | ₹1,22,207 |