All filters
These new-age diamond drop earrings resembling a tie are encrusted with 0.49 carat diamonds in 18K gold. Fashioned with a circular pattern dangling in the centre, these earrings are curated for women who are proud of their choices.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000686903 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 4.4 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.54 carat
|
| Gold Value | ₹48,704(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹52,044 |
| Making Charge | ₹10,241 |
| GST (3%) | ₹3,330 |
| Total Price | ₹1,14,319 |