All filters
Crafted with a beautiful dangling floral motif in 14K rose gold, these 0.47 carat diamond hoop earrings will refresh your look with its shine. The array of shimmering diamonds adorning these earrings makes them perfect for both everyday wear and special occasions.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000696996 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 4.4 g
|
| Diamond Quality | GH-VS-SI |
| Diamond Weight | 0.52 carat
|
| Gold Value | ₹37,990(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹46,468 |
| Making Charge | ₹10,241 |
| GST (3%) | ₹2,841 |
| Total Price | ₹97,540 |