All filters
Go confidently in the direction of your dreams, just like a dandelion goes with the flow by choosing this scintillating diamond pendant with a droplet pattern resembling the same. The 0.28 carat diamonds skillfully studded at fixed intervals in 18K yellow gold beautifully forms this pendant with a prominent diamond in the centre. Pair this piece of jewellery with your everyday attire and always stay in style. PLEASE NOTE:- This product comes without the chain
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000589829 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.2 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.28 carat
|
| Gold Value | ₹24,352(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹23,958 |
| Making Charge | ₹4,776 |
| GST (3%) | ₹1,593 |
| Total Price | ₹54,679 |