All filters
The charm of this diamond chain pendant is appealing enough to make a style statement on its own. The dhol motif joining the two chains is encrusted with diamonds to add a distinctly romantic sensibility. Even the heart motifs in the diamond chain pendant have an artistic touch. Pair it with similar earrings from our collection or flaunt it solo and become a head-turner at your next party.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DCP-D000556057 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 6.71 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.36 carat
|
| Gold Value | ₹57,935(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹29,948 |
| Making Charge | ₹13,010 |
| GST (3%) | ₹3,027 |
| Total Price | ₹1,03,920 |