All filters
Add a touch of natural elegance with these stunning dangler earrings, adorned with 0.1 carat of brilliant diamonds set in 14K rose gold. The delicate ginkgo leaf design is accented with vibrant pink sapphires, creating a graceful drop. Their elongated silhouette and subtle sparkle make them perfect for any occasion. Please Note :-The dimension of the actual product might vary.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000778381 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.8 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.1 carat
|
| Stone Weight | 0.2046 carat
|
| Gold Value | ₹24,176(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹8,400 |
| Stone Value | ₹1,600 |
| Making Charge | ₹5,914 |
| GST (3%) | ₹1,203 |
| Total Price | ₹41,293 |