All filters
Embrace subtle elegance with these exquisite diamond hoop earrings. Each earring features a brilliant cluster of diamonds, meticulously set to form a captivating circular motif that rests beautifully on the earlobe. These close-fitting hoops bring a polished sparkle that effortlessly complements both casual days and elegant evenings. Style them with any outfit - ethnic or Western to effortlessly stand out with timeless charm.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTGN-D000802612 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.1 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.31 carat
|
| Gold Value | ₹9,498(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹26,040 |
| Making Charge | ₹3,928 |
| GST (3%) | ₹1,184 |
| Total Price | ₹40,650 |