All filters
These modern, yet simple diamond studs explore the beauty of quadrilateral patterns with 0.15 carat diamonds encrusted in 14K gold. The diamond studded in the middle of the rhombus pattern will accentuate the appeal of your casual attire. These studs have a sleek design to make you look more beautiful.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000586743 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.76 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.15 carat
|
| Gold Value | ₹15,196(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹12,705 |
| Making Charge | ₹5,924 |
| GST (3%) | ₹1,015 |
| Total Price | ₹34,840 |