All filters
Gracefully sculpted, this 0.26 carat diamond pendant in 14K yellow gold features a fan-inspired silhouette with open curves and diamond-studded sweeps. A fluid interplay of light and form, this piece channels a refined aesthetic€”ideal for elevating both casual and occasion wear.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000593758 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.64 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.26 carat
|
| Gold Value | ₹22,794(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹21,120 |
| Making Charge | ₹5,611 |
| GST (3%) | ₹1,486 |
| Total Price | ₹51,011 |