All filters
Embrace contemporary charm with this elegant diamond ring, designed with an open, overlapping band. A cluster of precision-cut diamonds nestles within one curve, adding just the right touch of sparkle. Sleek and modern, it’s perfect for everyday polish or understated evening glamour. The dimension of the actual product might vary.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000787970 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.6 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.07 carat
|
| Gold Value | ₹17,711(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹5,880 |
| Making Charge | ₹5,440 |
| GST (3%) | ₹871 |
| Total Price | ₹29,902 |