All filters
Just like you and your partner have been struck by cupid, the exquisite beauty of this 0.34 carat diamond ring will lovestruck everyone around you with its sheen. The unique design of the 18K gold arrow piercing the heart-shaped diamond will make you fall in love with it, the moment you slide it down your finger. This glistening ring by Senco with a sleek design will bring essence to everything elegant.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000675378 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.32 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.34 carat
|
| Gold Value | ₹14,612(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹40,920 |
| Making Charge | ₹4,593 |
| GST (3%) | ₹1,804 |
| Total Price | ₹61,929 |