All filters
Let your accessories highlight your machismo personality by choosing this 0.25 carat men diamond ring crafted in 14K gold. The glimpses of rhodium polish add to its glow and embrace the beauty of contrasts.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DGR-D000705739 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 5.06 g
|
| Diamond Quality | IJ-SI |
| Diamond Weight | 0.28 carat
|
| Gold Value | ₹43,689(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹33,017 |
| Making Charge | ₹10,106 |
| GST (3%) | ₹2,605 |
| Total Price | ₹89,417 |