All filters
Step into modern elegance with these trendy diamond studs, crafted in high-polish gold and shaped like stylised leaves. The open lattice design is accented by a diagonal line of sparkling diamonds, adding just the right amount of edge to this organic form. Pair them with a monochrome jumpsuit or a crisp white shirt to let the earrings take centre stage.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000759743 |
| Metal/Purity | 9K Yellow Gold |
| Gold Purity | 9K Gold |
| Gold Weight | 1.8 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.14 carat
|
| Gold Value | ₹9,963(9K Gold) |
| Diamond Value | ₹11,760 |
| Making Charge | ₹6,945 |
| GST (3%) | ₹861 |
| Total Price | ₹29,529 |