All filters
The exquisite craftsmanship of our karigars has been portrayed through this crisscross diamond men's ring. Wear it to render a sober look in the crowd. The diamonds are portrayed exquisitely in the centre radiating glory to all.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DGR-D000575941 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 7.92 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.13 carat
|
| Gold Value | ₹68,382(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹10,890 |
| Making Charge | ₹15,139 |
| GST (3%) | ₹2,833 |
| Total Price | ₹97,244 |