All filters
Diamond jewellery has that one little thing that makes you feel unique. These beautifully twisted bloom-crafted diamond drop earrings display prettiness along with a statement to your look. Adorn these diamond earrings encrusted with 0.46 carat diamonds in 14K gold will make you look good at every event or party.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000575389 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 4.18 g
|
| Diamond Quality | GH-VVS-VS |
| Diamond Weight | 0.46 carat
|
| Gold Value | ₹36,091(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹43,008 |
| Making Charge | ₹9,774 |
| GST (3%) | ₹2,667 |
| Total Price | ₹91,540 |