All filters
This unique diamond ring reflects timeless elegance and a deeper understanding of life's harmonies inspired by the vibrancy of the spectrum colours. Encrusted with 0.22 carat diamonds in 14K rose gold, the fusion design with ceramic work brings out playful emotions.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000677791 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 4.4 g
|
| Diamond Quality | FG-SI |
| Diamond Weight | 0.24 carat
|
| Gold Value | ₹37,990(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹20,291 |
| Ceramic | ₹600 |
| Making Charge | ₹10,241 |
| GST (3%) | ₹2,074 |
| Total Price | ₹71,196 |