All filters
Explore the world and set your sail to the world of fashion with these innovative diamond studs encrusted with 0.35 carat diamonds in 14K gold. They are given the shape of a boat with its sail studded with diamonds. Catch all the attention by adorning these diamond studs with your daily attire.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000583490 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.2 g
|
| Diamond Quality | JK-SI |
| Diamond Weight | 0.35 carat
|
| Gold Value | ₹18,995(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹27,491 |
| Making Charge | ₹4,776 |
| GST (3%) | ₹1,538 |
| Total Price | ₹52,800 |