All filters
Unveil the spiritual grandeur with this Rath Yatra-inspired diamond pendant. Featuring a central wheel motif representing cosmic movement and creation, it is adorned with shimmering diamonds set within a radiant gold frame. This piece beautifully blends sacred symbolism with elegant craftsmanship. The dimension of the actual product might vary.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000826045 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.3 g
|
| Diamond Quality | FG-SI |
| Diamond Weight | 0.19 carat
|
| Gold Value | ₹11,225(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹16,910 |
| Making Charge | ₹4,533 |
| GST (3%) | ₹981 |
| Total Price | ₹33,649 |