All filters
Love is always an eternal connection between the hearts. The diamond pendant is designed with 3 drops of diamonds interconnected with each other in a heart-shaped design and a drop of the diamond at the bottom to complete the look. Style it up with a dress for an evening party and you are sure to be the glam queen.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000614469 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.1 g
|
| Diamond Quality | EF-VVS |
| Diamond Weight | 0.35 carat
|
| Gold Value | ₹9,498(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹48,323 |
| Making Charge | ₹3,928 |
| GST (3%) | ₹1,853 |
| Total Price | ₹63,602 |