All filters
The trio heart motifs in this 0.39 carat diamond ring will fill your heart with utmost love the moment you decide to flaunt this gleaming piece of jewellery on your finger. The five prominent spherical diamonds connecting the two heart patterns in 18K gold highlight the beauty of love connections. The prominent heart-shaped diamond in the centre will add dazzle to your entire look.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000611086 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.42 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.39 carat
|
| Gold Value | ₹26,787(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹39,032 |
| Making Charge | ₹5,193 |
| GST (3%) | ₹2,131 |
| Total Price | ₹73,143 |