All filters
Go confidently in the direction of your dreams with this 0.52 carat diamond ring inspired by the uniqueness of a compass. Crafted in 18K rose gold, the myriad of diamonds forming the circular compass pattern is the focal point of this masterpiece and can make you the centre of attraction at every social gathering.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000645496 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.64 g
|
| Diamond Quality | G-VS |
| Diamond Weight | 0.52 carat
|
| Gold Value | ₹29,223(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹89,549 |
| Making Charge | ₹5,611 |
| GST (3%) | ₹3,732 |
| Total Price | ₹1,28,115 |