All filters
Let everyone know that you are as vibrant as a rainbow by choosing these 0.46 carat diamond drop earrings crafted in 14K white gold. Embrace yourself with an array of colourful sapphires and numerous little shiny beauties.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000705374 |
| Metal/Purity | 14K White Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.85 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.46 carat
|
| Stone Weight | 0.18 carat
|
| Gold Value | ₹33,241(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹44,794 |
| Stone Value | ₹8,950 |
| Making Charge | ₹9,074 |
| GST (3%) | ₹2,882 |
| Total Price | ₹98,941 |