All filters
This 0.17 carat diamond ring crafted in 14K white gold is a brilliant beacon of glamour with a touch of colour. The rectangular sapphires add to the shine of the shimmering diamonds and reflect the grace of a rainbow.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000705380 |
| Metal/Purity | 14K White Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.42 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.17 carat
|
| Stone Weight | 0.99 carat
|
| Gold Value | ₹20,895(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹15,899 |
| Stone Value | ₹7,286 |
| Making Charge | ₹5,193 |
| GST (3%) | ₹1,479 |
| Total Price | ₹50,752 |