All filters
Proudly showcase your vibrant personality with this 0.34 carat diamond pendant designed in a hexagonal pattern. Crafted in 14K white gold, this pendant adorned with colourful sapphire stones is a gentle reminder that the appeal of a rainbow can never be neglected.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000705304 |
| Metal/Purity | 14K White Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.42 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.34 carat
|
| Stone Weight | 1.58 carat
|
| Gold Value | ₹20,895(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹33,410 |
| Stone Value | ₹9,029 |
| Making Charge | ₹5,193 |
| GST (3%) | ₹2,056 |
| Total Price | ₹70,583 |