All filters
These long earrings showcase mesmerising gemstones framed by gleaming halos. Diamond-studded square motifs cascade in luminous gold. A refined blend of colour and sparkle, ideal for cocktail soirées and elegant evenings.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTGN-D000821937 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.8 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.3 carat
|
| Stone Weight | 0.61 carat
|
| Gold Value | ₹24,176(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹25,200 |
| Stone Value | ₹400 |
| Making Charge | ₹5,914 |
| GST (3%) | ₹1,671 |
| Total Price | ₹57,361 |