All filters
Every piece of jewelry is made with handcrafted precision and intricacy. This beautiful diamond ring has a cluster of enigmatic diamonds encrusted in the center that will make you shine amidst the crowd. A fashionable outfit be it ethnic or western will go with this diamond ring.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000355197 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.64 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.41 carat
|
| Gold Value | ₹22,794(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹33,578 |
| Making Charge | ₹5,611 |
| GST (3%) | ₹1,860 |
| Total Price | ₹63,843 |