All filters
Radiating effortless elegance, this gold diamond necklace features clover-inspired stations that shimmer along a fine, graceful chain. The balanced design offers refined charm, effortlessly transitioning from daywear to evening ensembles. Layer it with a shorter plain gold chain for a modern take on timeless sophistication.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DGN-D000802585 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.832 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.39 carat
|
| Gold Value | ₹33,086(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹34,320 |
| Making Charge | ₹9,035 |
| GST (3%) | ₹2,294 |
| Total Price | ₹78,735 |