All filters
Soak in the artistic appeal of these classy diamond drop earrings encrusted with 0.43 carat diamonds in 14K gold. The design resembles the Monstera plant with gorgeous perforated green leaves. The three gold strings dangling from the Monstera leaf motif have a few diamonds encrusted in droplet patterns to add to their sheen.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTGN-D000657497 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 4.4 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.43 carat
|
| Gold Value | ₹37,990(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹35,393 |
| Making Charge | ₹10,241 |
| GST (3%) | ₹2,509 |
| Total Price | ₹86,133 |