All filters
Ensure that you look classy every day of the week with these 0.28 carat diamond studs crafted in 18K gold. Step into a world of elegant simplicity with these earrings.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000723371 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.53 g
|
| Diamond Quality | GH-VVS-VS |
| Diamond Weight | 0.31 carat
|
| Gold Value | ₹28,005(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹29,450 |
| Making Charge | ₹5,402 |
| GST (3%) | ₹1,886 |
| Total Price | ₹64,743 |