All filters
Wear a piece of history with this 0.41 carat diamond ring inspired by the famous terracotta temples built by the Malla rulers in Bishnupur. Crafted in 18K rose gold, this statement ring pays homage to the grandeur of our culture and history.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000753912 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 4.51 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.45 carat
|
| Gold Value | ₹49,922(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹38,660 |
| Making Charge | ₹10,475 |
| GST (3%) | ₹2,972 |
| Total Price | ₹1,02,029 |