All filters
Inspired by vintage romance, this diamond pendant blends graceful symmetry with delicate, lace-like detailing in a refined rhombus form. Diamond accents add a soft sparkle, evoking the elegance of mid-century heirlooms with a timeless appeal. Style it with silk saris, fluid drapes, or a classic blouse in soft neutrals or jewel tones for understated, old-world charm.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000860243 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.2 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.32 carat
|
| Gold Value | ₹18,995(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹28,160 |
| Making Charge | ₹4,776 |
| GST (3%) | ₹1,558 |
| Total Price | ₹53,489 |