All filters
Make a modern statement with these eye-catching 0.42 carat diamond stud earrings in 14K yellow gold. Featuring an open square frame design, each earring showcases brilliant diamonds. The geometric design adds an architectural edge, perfect for those who appreciate contemporary jewelry with a touch of sparkle.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000646420 |
| Metal/Purity | 9K Rose Gold |
| Gold Purity | 9K Gold |
| Gold Weight | 3.4 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.42 carat
|
| Gold Value | ₹18,819(9K Gold) |
| Diamond Value | ₹36,960 |
| Making Charge | ₹9,818 |
| GST (3%) | ₹1,968 |
| Total Price | ₹67,565 |