All filters
The journey of a butterfly is as beautiful as its wings of hope and this 0.91 carat diamond chain pendant reflects the story of liberation. Crafted in 14K rose gold, the spherical pattern with three butterfly motifs has a sleek allure.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DCP-D000686634 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 6.6 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.91 carat
|
| Gold Value | ₹56,985(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹81,034 |
| Making Charge | ₹12,816 |
| GST (3%) | ₹4,526 |
| Total Price | ₹1,55,361 |