All filters
Since the greatest treasures are those that are found by the heart, we have designed this chic diamond pendant with a heart motif in the centre. Sparkling 0.43 carat diamonds studded in 18K gold makes this pendant the ideal gift to express your love.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000675692 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 0.88 g
|
| Diamond Quality | G-VS |
| Diamond Weight | 0.43 carat
|
| Gold Value | ₹9,741(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹44,905 |
| Making Charge | ₹3,625 |
| GST (3%) | ₹1,749 |
| Total Price | ₹60,020 |