All filters
Protect your positive energy in style with the evil eye motif in this 0.25 carat diamond bracelet crafted in 14K gold. Believed to bring good luck since time immemorial, the motif is beautifully set in a cubical pattern encrusted with diamonds.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DBR-D000696112 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.52 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.25 carat
|
| Stone Weight | 0.33 carat
|
| Gold Value | ₹30,392(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹25,333 |
| Stone Value | ₹275 |
| Making Charge | ₹8,373 |
| GST (3%) | ₹1,932 |
| Total Price | ₹66,305 |