All filters
Since cool breeze and colourful leaves can make anyone fall in love with nature, you can flaunt this elegant diamond mangalsutra with leaf patterns and shine with their elegance. Set in rose gold, the unique and artistic pattern of this shimmering pendant will make a married woman feel like a queen every time she flaunts it on her neckline.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000601538 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.42 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.43 carat
|
| Gold Value | ₹26,787(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹36,123 |
| Making Charge | ₹5,193 |
| GST (3%) | ₹2,044 |
| Total Price | ₹70,147 |