All filters
Just like the fragrance of a flower spreads every time its petals unfold, the floral charm of these 0.26 carat diamond studs will mesmerize everyone around you every time you flaunt them on your earlobes. The uniqueness of these diamond studs by Senco lies in the 18K gold leaf pattern with numerous floral motifs encrusted with diamonds in it. The design is sleek and simple, making them ideal for daily wear.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000591543 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.2 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.26 carat
|
| Gold Value | ₹24,352(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹21,780 |
| Making Charge | ₹4,776 |
| GST (3%) | ₹1,528 |
| Total Price | ₹52,436 |