All filters
Encrusted with 0.08 carat diamonds in 14K gold, this diamond ring from our Pleats Collection is inspired from the ancient technique of fabric folding and variety of pleat patterns. The versatile design represents the various roles played by today's women.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000724892 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.76 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.09 carat
|
| Gold Value | ₹15,196(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹7,260 |
| Making Charge | ₹5,924 |
| GST (3%) | ₹852 |
| Total Price | ₹29,232 |