All filters
As fashionable as its name, this trendy diamond ring has the sheen you need to feel like a diva every time you slide it down your finger. Three linear symmetries are strategically placed to create this unique design and a few diamonds are encrusted so you can always be in a sparkling state of mind. Pair this gorgeous diamond ring with any contemporary attire and get admired by all your well-wishers.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000642887 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.76 g
|
| Diamond Quality | FG-SI |
| Diamond Weight | 0.46 carat
|
| Gold Value | ₹19,482(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹41,314 |
| Making Charge | ₹5,924 |
| GST (3%) | ₹2,002 |
| Total Price | ₹68,722 |