All filters
This abstract-shaped yet stunning polki diamond chain pendant showcases a contemporary design that is sure to captivate everyone who lays their eyes on it. Encrusted with 0.11 carat diamonds in 14K gold, this chain pendant is a true statement piece.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000732030 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 4.4 g
|
| Diamond Quality | IJ-SI |
| Diamond Weight | 0.12 carat
|
| Stone Weight | 1.32 carat
|
| Gold Value | ₹37,990(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹9,880 |
| Stone Value | ₹33,000 |
| Making Charge | ₹13,000 |
| GST (3%) | ₹2,817 |
| Total Price | ₹96,687 |