All filters
Combining traditional elements with a contemporary twist, this sleek diamond mangalsutra is encrusted with 0.21 carat diamonds with a chic heart motif. The pendant is crafted in 18K gold to commemorate the divine love you share with your spouse. Please note - The product comes without the chain and the dimension of the actual product might vary.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000706561 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.2 g
|
| Diamond Quality | G-VVS |
| Diamond Weight | 0.23 carat
|
| Gold Value | ₹24,352(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹22,627 |
| Making Charge | ₹4,776 |
| GST (3%) | ₹1,553 |
| Total Price | ₹53,308 |