All filters
If you think that a piece of jewellery with a religious touch can't fit your contemporary lifestyle, this charming diamond bracelet will prove you wrong. Inspired by the religious Swastik motif, this diamond bracelet is encrusted with numerous glazing diamonds to add to the beauty of this masterpiece. The abstract gold pattern joining the ends of the Swastik motif captures beauty in its purest form. Feel free to pair this diamond bracelet with your everyday wear and set your charm.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DBR-D000652482 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 4.07 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.17 carat
|
| Gold Value | ₹45,051(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹13,613 |
| Making Charge | ₹9,541 |
| GST (3%) | ₹2,047 |
| Total Price | ₹70,252 |