All filters
Since no light shines brighter than a good heart, let this love inscribed diamond pendant add more glow to your look. The sparkling 0.29 carat diamonds in 18K gold have a prominent heart-shaped diamond in the centre. The sheer elegance of this loving pendant by Senco makes it ideal to be worn with any outfit.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000675389 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.1 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.29 carat
|
| Gold Value | ₹12,176(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹29,744 |
| Making Charge | ₹3,928 |
| GST (3%) | ₹1,376 |
| Total Price | ₹47,224 |