All filters
Don this gracious diamond ring on your finger with a beautiful attire and project a glamorous look in every social gathering you plan to attend. This 0.5 carat diamond-studded ring is inspired by the beauty of the Ginkgo tree which has an appealing form and grows well in various habitats. It is crafted with both elegance and style in 14K rose gold. The shimmery diamonds exude the sophistication of this diamond ring.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000584037 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 5.28 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.5 carat
|
| Stone Weight | 0.94 carat
|
| Gold Value | ₹45,588(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹40,838 |
| Stone Value | ₹7,955 |
| Making Charge | ₹10,493 |
| GST (3%) | ₹3,147 |
| Total Price | ₹1,08,021 |