All filters
The depiction of Lord Ganesha in this 0.09 carat diamond pendant crafted in 18K gold is a truly sacred piece of wearable art. Every detail of the deity is brought to life with shimmering diamonds that sparkle with brilliance and a sense of divinity.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000713022 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.76 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.1 carat
|
| Gold Value | ₹19,482(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹9,539 |
| Making Charge | ₹5,924 |
| GST (3%) | ₹1,049 |
| Total Price | ₹35,994 |